Azt gondolja, hogy tökéletes a hallása? Még mindig sok olyan hang van a világban, amit nem hall. Az emberi hallás alacsony tartománya miatt vannak olyan hangok, amelyeket az emberek nem hallanak. A hallásunk nem minden frekvenciára érzékeny, és egyszerűen nem veszi fel a nagyon mély vagy nagyon magas hangokat.
A hangok hallásának képessége is változik az életkor előrehaladtával. Egy egészséges huszonöt éves férfi vagy nő hallása sokkal nagyobb, mint egy ötvenöt éves emberé. Általánosságban elmondható, hogy ahogy öregszünk, egyre kevesebb magas hangot hallunk, és egyre nehezebben érzékeljük a halk hangokat.
Biztosan látott már olyan speciális sípokat, amelyeket csak a kutyák hallanak. Az emberekkel ellentétben az állatok (például az elefántok) sokszor alacsonyabb hangokat hallanak, mint amilyeneket az emberek érzékelnek. Az emberek, a denevérekkel ellentétben, még a saját ujjaik dörzsölését sem hallják. Az ujjak egymáshoz dörzsölődése olyan ultrahangot hoz létre, amelyet az emberi fül egyszerűen nem tud érzékelni.
Magas és mély hangok
A hangszintet a rezgés mértéke határozza meg. Minél gyorsabban rezeg a hangforrás, annál magasabb a hang. A rezgés sebességét frekvenciának nevezzük. A másodpercenként több százszor rezgő hangforrás frekvenciája 100 hertz (rövidítve Hz). A mély és magas frekvenciák hallási tartománya körülbelül 20 Hz és 20 000 Hz között van.
Hangos és halk hangok
A hang intenzitását decibelben (dB) fejezik ki. A nagyon gyenge, de az emberi fül számára már érzékelhető hangot 0 dB-nek jelöljük.
0 dB = hallásküszöbérték
40 dB = suttogás
60 dB = beszélgetés
80 dB = kiabálás
90 dB = zajos bár
100 dB = diszkó
120 dB = fájdalomküszöb
A Royal Society Open Science (2014) tanulmánya kimutatta, hogy bár bizonyos hangokat nem hallunk, a hangos, alacsony frekvenciájú hangok negatív hatással lehetnek a hallásunkra. Az alacsony frekvenciájú hangok, például a szélturbinák, a blokkos hőerőművek vagy akár a légkondicionáló rendszerek által keltett hangok is kockázatot jelenthetnek.
Az otthon hangszigetelése segíthet megvédeni a hallását az alacsony frekvenciájú hangoktól is. A hangszigeteléshez használt speciális anyagok minimalizálják a külső hangok behatolását a lakásba, biztonságosan tompítva még a veszélyes hangokat is, amelyeket Ön nem hall, de veszélyt jelentenek az egészségére.